Biti samooskrben pomeni biti bogat
Preberite priročnik o samooskrbi in že naslednjo pomlad boste lahko šli po kosilo kar na domači vrt. V knjižici boste našli praktične ideje, zanimive rešitve in nasvete za vrt, četudi velik zgolj en kvadratni meter, navpičen ali nameščen v plastenke.
Postanimo samooskrbni je odličen, slikovit zapis ddr. Ane Vovk Korže, ki vas z enostavnimi koraki vodi po osnovnem vrtičkarskem znanju in nazorno predstavlja možnosti postavitve vrta, četudi je ta majhen ali nenavadnih oblik.
Omenjeni priročnik pa ima še eno posebno nalogo – uči nas, kako s ščepcem iznajdljivosti in znanja narediti drobne korake v smeri samooskrb. Slovenija ima za to velike potenciale, a žal jih še vedno ne izkoriščamo dovolj, čeprav samooskrba prinaša veliko koristi za posameznika, lokalno skupnost in tudi državo: varovanje okolja, skrb za zdravje, uživanje hranljivih živil, bogatih z vitamini, boljše gospodarjenje v gospodinjstvu, povezanost z naravo, zmanjšanje odvisnosti od drugih držav, neodvisnost od motenj v globalni oskrbi, razvoj podeželja, skrb za urejeno okolico in še bi lahko naštevali.
Prve ne pozabiš nikoli
S priročnikom si lahko pomagamo pri načrtovanju, izdelavi in nadgradnji svojega mikro, midi ali makro vrta, in sicer klasičnega, vertikalnega, eno- ali večnadstropnega. Pri premoščanju težav je ključno, da smo naravnani k rešitvam.
Urbani človek stalno išče nove in nove rešitve, kako pripeljati naravo v svoj dom, priti do lastnega koščka zemlje in na njej pridelati nekaj ‘svojega’. Danes je zaradi možnosti, ki jih ponuja splet, samooskrba enostavnejša kot kdaj koli prej. A nekaj velja že od prazgodovine: kar ustvarijo naše roke, ima za nas tudi posebno vrednost.
Začni, kjer si. Uporabi, kar imaš. Naredi, kar zmoreš.
Zanimive so rešitve vertikalnih vrtov, ki so prava revolucija tako v oblikovnih zasnovah kot tudi v prednostih, ki jih imajo za uporabnike: prinašajo naravo v urbano okolje, pomenijo prihranek prostora, čistijo zrak ter predstavljajo alternativo klasični obliki ureditve domov, poslovnih in javnih prostorov. Zelenjava, ki raste po stenah, vertikalni rožni ali zeliščni vrt? Nekoč bi se tem pristopom smejali, danes pa predstavljajo učinkovito pot za izboljšanje kakovosti življenja sodobnega človeka.
Priročnik o samooskrbi je motivacija vsem generacijam. Predstavlja učni poligon oziroma učilnico za samooskrbo v naravi, uči o prsteh, pomembnih za vzgojo rastlin, o novih pristopih, različnih tipih gred, možnostih za večje pridelke, o divjih rastlinah, zeliščih in njihovi uporabi v vsakdanjem življenju. Poln je novih idej, kako začeti s prvimi koraki do samooskrbe. Kot pravi ddr. Ana Vovk Korže: »Biti samooskrben pomeni biti bogat.«