Naše super bučke
Bučke so zelo priljubljena in tudi zdrava poletna hrana. Iz njih lahko pripravimo številne jedi, od juh in omak, do polpetov ali celo sladic.
Bučke so poletna zelenjava, ki je v obilju na voljo na slovenskih njivah in vrtovih. Bučke vsebujejo veliko vode, zato so lahko prebavljive, zaradi nežnega okusa pa so idealna sestavina številnih lahkih obrokov.
Kdaj so bučke primerne za uporabo?
Bučke lahko v dolžino zrastejo tudi do enega metra, vendar so za kulinarične recepte najbolj uporabne v času, ko ne presežejo dvajsetih centimetrov dolžine. Do te velikosti so namreč semena še vedno dovolj mehka in nedozorela. Užitne so tudi surove v solati, vendar jih običajno toplotno obdelamo, saj tako poudarimo njihov okus.
Izberite slovenske bučke
V Sloveniji pridelane bučke imajo najkrajšo pot z njive do krožnika. Kupite jih na vam najbližji kmetiji, ki jo lahko enostavno poiščete na našem Zemljevidu ponudnikov lokalne hrane.
Bučke na 101 način
Bučke omogočajo zelo raznoliko uporabo. Lahko jih pečemo v pečici ali na žaru, dušimo, parimo, cvremo ali pražimo. Odlično se obnesejo tudi v raznovrstnih juhah, v omakah, v zavitkih in pitah, zapečene na pici, polnjene bučke ter celo kot dodatek v sladicah.
Kako ohraniti bučke čim dlje sveže?
Po tem, ko bučke utrgamo, jih je dobro čim prej porabiti. V hladilniku jih lahko hranite približno teden dni, saj kasneje izgubijo čvrstost in se na zunanjem delu zmehčajo. Bodite pozorni, da jih shranite samostojno, saj ob kombinaciji z drugo zelenjavo začnejo hitreje gniti. Najbolje je, če v vrečko, kjer jih hranite, dodate papirnato brisačo, ki bo v hladilniku nase vezala vlago in bo pripomogla k daljši svežini bučk.
Lupina bučk je polna antioksidantov
Pri uporabi bučk nikar ne odstranjujte lupine, saj je izjemno bogata z antioksidanti, ki so pomembni za naše zdravje. Po drugi strani pa je ključno, da kupujete v bližini pridelane, domače bučke, ki niso prepotovale dolgih razdalj in niso obdelane s pesticidi.