Ali se zavedate, kako močan vpliv imajo vaše nakupne odločitve?
Ste se kdaj vprašali, kako vaša odločitev o nakupu določenega izdelka vpliva na vas ter na bližnjo in širšo okolico? Ko posežete po mleku in mlečnih izdelkih z oznako »izbrana kakovost – Slovenija«, s tem naredite veliko dobrega zase, obenem pa prispevate tudi k razvoju slovenskega podeželja, samooskrbe in gospodarstva ter k čistejšemu okolju.
To potrjuje tudi naš sogovornik dr. Luka Juvančič, agrarni ekonomist in izredni profesor ekonomike naravnih virov na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani.
Mleko in mlečni izdelki z oznako »izbrana kakovost – Slovenija« so boljši za vas
Se sprašujete, zakaj so mleko in mlečni izdelki z znakom »izbrana kakovost – Slovenija« boljši za vas? »Vsa živila, ki se znajdejo na trgu, morajo ustrezati določenim standardom. Živila z oznako »izbrana kakovost – Slovenija« pa presegajo te standarde, saj ta oznaka pove veliko o izvoru izdelka in njegovi kakovosti. Želimo, da kupec razume in zaupa oznaki »izbrana kakovost – Slovenija«,« pravi Juvančič.
Mleko in mlečni izdelki z znakom »izbrana kakovost – Slovenija« so 100-odstotno slovenskega porekla, saj so pridelani in predelani v Sloveniji. Njihova kakovost je rezultat odlične mikrobiološke sestave mleka. Odkupovalci mleka namreč dvakrat mesečno skozi celo leto izvajajo analize mleka, pri čemer preverjajo skupno število somatskih celic in mikroorganizmov ter spremljajo kakovostne parametre mleka. H kakovosti mleka in mlečnih izdelkov z znakom »izbrana kakovost – Slovenija« prispeva tudi svežina, ki je rezultat kratkih dobavnih poti, saj od prevzema mleka iz zbiralnice do sprejema v predelavo lahko mine največ 15 ur. Da kupujete resnično kakovostno mleko in mlečne izdelke, ki izpolnjujejo vse zahteve sheme »izbrana kakovost«, pa v različnih fazah predelave (vhod surovin, skladiščenje surovin, proizvodni proces in potem sledenje v skladišče končnih proizvodov ter izhod) preverjajo in redno kontrolirajo trije certifikacijski organi: Bureau Veritas, Inštitut za kontrolo in certifikacijo v kmetijstvu in gozdarstvu Maribor (Inštitut KON-CERT) ter Inštitut za kontrolo in certifikacijo Univerze v Mariboru (IKC UM).
»Znak »izbrana kakovost – Slovenija« oziroma ‘slovenski smeško’ sporoča neke kakovostne parametre, bližino, sledljivost. S sledljivostjo jamčimo za poreklo mleka, kar je povezano z zaupanjem. Sledljivost namreč jamči, da je bil izveden nadzor pristojnih institucij nad različnimi fazami, tudi nad higieno in kakovostjo proizvodov, kar je povezano tudi z varnostjo za potrošnika,« dodaja sogovornik. Oznaka »izbrana kakovost – Slovenija« na mleku in mlečnih izdelkih vam tako zagotavlja, da je pred vami izdelek 100-odstotnega slovenskega porekla visoke kakovosti, ki je zaradi kratkih dobavnih poti tudi bolj svež.
S svojo odločitvijo vplivate na razvoj slovenskega podeželja, samooskrbe in gospodarstva
Vaša odločitev za nakup mleka in mlečnih izdelkov z oznako »izbrana kakovost – Slovenija« vpliva tudi na slovenske kmete, večjo stabilnost prehranske verige, večjo prehransko varnost Slovenije, s tem pa tudi na večjo stopnjo samooskrbe s hrano. »Pridelovalci imajo na ta način zanesljivega kupca svojih proizvodov, zato jim ni treba skrbeti, kam s pridelki oziroma proizvodi. Ta kupec je mlekarna, ki je zainteresirana za nakup njihove surovine, ker želi končni produkt označiti z znakom »izbrana kakovost – Slovenija«, ki pomeni dobro živilo – za to pa potrebuje njihovo surovino. Na ta način vzpostavimo neko verigo od pridelovalca do končnega kupca. Gre za medsebojno povezanost, odvisnost med akterji – pridelovalci, logistika, predelava oziroma mlekarne in podobno. V tej medsebojni povezanosti se vzpostavi dolgoročna in stabilnejša menjava med njimi, zato na koncu s tem pridobimo vsi, vključno s kupcem. Pri tem gre tudi za širše koristi povezovanja, saj na ta način tudi ohranjamo delovna mesta in krepimo naše gospodarstvo,« pojasnjuje Juvančič.
S svojo odločitvijo vplivate tudi na okolje
Nakup mleka in mlečnih izdelkov z znakom »izbrana kakovost – Slovenija« zaradi kratkih dobavnih poti in posledično manjše porabe energentov pri transportu in skladiščenju prispeva k manjšemu ogljičnemu odtisu. Zaradi kratkih dobavnih verig to pomeni tudi manjšo obremenjenost s hrupom, manj embalaže in tudi večjo svežino mlečnih izdelkov. »To so neposredni učinki na okolje. Potem pa so tu še globalni učinki – klimatske spremembe, h katerim tudi sami veliko prispevamo, zato je dobro, da stremimo k bolj trajnostni potrošnji,« še svetuje Juvančič.
Vas zanima več o tematiki?
Kliknite na povezavo.