Bučni cvetovi so prava poslastica v gastronomiji
Bučni cvetovi so izjemno priljubljeni in cenjeni v kulinariki številnih držav. Poleg tega, da so odličnega okusa, so tudi zelo zdravi in polni vitaminov.
Nežni rumeno-oranžni cvetovi bučk niso le okras, temveč jih lahko preprosto spremenite v pravo kulinarično poslastico. Zaužiti jih je mogoče tudi surove, vendar so še boljši, če jih ocvrete, popečete ali pripravite polnjene v pečici. Okus bučnih cvetov ima sladko noto in rahlo spominja na okus mandljev.
Bodite pozorni, da naberete moške cvetove
Če imate svoj vrt in gojite bučke, je dobro paziti, da naberete prave vrste cvetov. Na bučkah se namreč naredijo tako imenovani ženski in moški cvetovi. Pomembno je, da se jih naučite med seboj razlikovati. Moški cvetovi imajo dolgo tanko steblo, podolgovati cvet, v notranjosti pa imajo pet med seboj zraslih prašnikov. Ženski cvetovi pa so na kratkih, bolj debelih pecljih, pod cvetom pa lahko opazite zadebelitev, iz katere se razvije plod. Moških cvetov je običajno več kot ženskih.
Tako moški cvet kot ženski cvet sta užitna, vendar je priporočljivo pobrati moške in pustiti ženske, da iz njih zrastejo nove bučke. Poleg tega redno obiranje moških cvetov celo pospešuje nastajanje ženskih.
Najboljši čas za pobiranje je zjutraj
Najboljši čas za pobiranje bučnih cvetov je zjutraj, ko se odprejo. Odprti namreč ostanejo le nekaj ur, enkrat na dan. Takoj po nabiranju jih operemo, posušimo in jih shranimo v zaprti posodi v hladilniku do časa kuhanja.
Bučni cvetovi so vitaminska bomba
Bučni cvetovi so izjemno bogati z antioksidanti, vlakninami in minerali, saj vsebujejo veliko kalija, vitamina C, vitamina B, betakarotena ter vitamina A. Imajo blagodejen vpliv na zdravje in vam ponudijo odlično priložnost, da v poletnem času popestrite svojo prehrano.