Kaj je potrebno spomladi postoriti na vrtu?
Zdaj je pravi čas, da pripravite gredice in vrt na novo sezono ter se odločite, kaj vse boste v letošnjem letu pridelali. Pripravili smo nekaj uporabnih nasvetov kako pripraviti gredice, kaj najprej saditi, katere rastline so dobri sosedje na vrtu.
Čiščenje gredic
Med prva spomladanska opravila na vrtu je potrebno na prvem mestu umestiti čiščenje gredic in zemlje, od koder je potrebno pobrati vse morebitne pridelke, ki so še ostali. Prav tako je potrebno očistiti vse grede, odstraniti listje, koreninice, ostanke stelje in podobno. Če imate na vrtu rastline, ki so prezimile, morate ustrezno poskrbeti tudi za njih, torej jih okopati in opleti ter urediti gredice, kjer se nahajajo.
Prekopavanje
Prekopavanje je eno izmed nujnih spomladanskih opravil na vrtu, ki ga ne smete preskočiti, saj z njim poskrbite, da dobro premešate plasti zemlje in spravite na površje zemlje hranilne snovi iz spodnjih slojev. S tem boste spodbudili tudi delovanje deževnikov in različnih koristnih bakterij. Že razrahljana tla prekopajte v globini ene lopate, pri zbiti in težki zemlji pa se je treba bolj potruditi in kopati globlje, približno za dve lopati globoko.
Poskrbite za gnojenje zemlje
Ko je zemlja dobro prekopana, je potrebno poskrbeti tudi za gnojenje zemlje. Rastline za svojo rast potrebujejo veliko hranil, zato je treba zemljo oskrbeti z vsemi potrebnimi organskimi in mineralnimi snovmi. Priporočamo uporabo organskih gnojil, mineralnih mešanic, odlično pa se obneseta tudi kompost z domačega vrta ali hlevski gnoj.
Naredite seznam semen, ki jih želite nakupiti
Ko boste sprejeli odločitev, katere vrtnine želite imeti na vrtu v letošnji sezoni, je najbolje pripraviti seznam in plan, kam jih boste posejali oziroma posadili. Dobro je, da se odločite za ekološka semena in tako pridelate hrano najvišje kakovosti.
Sadje in zelenjava lokalnega izvora imata višjo hranilno in biološko vrednost
Hrana lokalnega izvora ima zaradi primerne dozorelosti višjo biološko vrednost, zaradi krajše poti od pridelovalca do potrošnika pa imajo taka živila tudi višjo hranilno vrednost in vsebujejo manj pesticidov.
Čas za sejanje prvih pomladnih rastlin
Med prvimi rastlinami lahko spomladi posadite solate, dobro se obneseta berivka in listnata solata, pa tudi spomladanski česen in čebulo. Med prvimi sejemo tudi redkvico, bob in grah, zanje je dovolj temperatura 5 stopinj C.
Pri nekoliko višji temperaturi zemlje (8 do 10 stopinj Celzija) lahko zasejete tudi krompir, korenje in peteršilj, prav tako zgodaj pa lahko sadite tudi kapusnice, kot so zgodnja repa, redkvica in rukola.
Naj vam pri delu pomagajo tudi otroci
Ljubezen do vrta in pridelave hrane je dobro gojiti že od malih nog. Otrokom lahko skozi igro in zabavna vrtičkarska opravila predate ogromno znanja, ki jim bo popotnica v nadaljnjem življenju.
Dobri sosedje na vrtu
Naš vrt najbolje uspeva, če posejemo skupaj posevke, ki se medsebojno dobro prenašajo in ugodno vplivajo drug na drugega.
Dobri sosedje na vrtu so:
- zgodnji krompir – špinača – redkvica
- zgodnji korenček – čebula
- pozni korenček – por
- korenček – solata – drobnjak
- solata – redkvica – kolerabica
- zelena – por
- nizki fižol – rdeča pesa – šetraj
- paradižnik – peteršilj
- paradižnik – zelena
- zelje – nizki fižol
- kumare – koper
Slabi sosedje na vrtu so:
- krompir – sončnice
- krompir – paradižnik
- solata – peteršilj
- komarček – paradižnik
- nizki fižol – čebula
- zelje – čebula
- paradižnik – grah
- grah – fižol