Najbolje je posegati po lokalno pridelanem sadju
V današnjem svetu, kjer je ponudba sadja raznolika in dostopna skozi vse leto, se pogosto znajdemo pred izzivom, ali izbrati eksotično sadje iz oddaljenih dežel ali poseči po domačem sadju. Preberite, zakaj je najbolje posegati po lokalno pridelanem sadju.
Eden izmed ključnih razlogov za izbiro lokalno pridelanega sadja je njegova višja hranilna vrednost. Lokalno sadje se obira v optimalni zrelosti, kar omogoča ohranitev vseh pomembnih hranilnih snovi. Sadje, ki je bilo obrano prezgodaj, kar je pogosto praksa pri uvoženem sadju, namreč ne doseže svoje polne biološke vrednosti. Poleg tega je pri lokalnem sadju bistveno manjša uporaba pesticidov, saj ni potrebe po dolgotrajnem skladiščenju in prevozu, ki bi zahtevala dodatna sredstva za ohranjanje svežine.
Pobiranje v času optimalne zrelosti
Lokalno pridelano sadje se pobira v času, ko je najbolj zrelo, kar pomeni, da vsebuje največ vitaminov, mineralov in antioksidantov. Zrelo sadje je tudi polnejšega okusa in bolj sočno, kar opazimo pri vsakem grižljaju. Kot poudarja dr. Robert Veberič, strokovnjak za sadjarstvo: »Mnoge študije kažejo, da je uživanje sezonskega sadja domačega izvora pomembno za podporo našemu imunskemu sistemu, saj zagotavlja hranila, ki jih telo v določenih obdobjih najbolj potrebuje.«
Sezonsko uživanje sadja
Sezonsko sadje, ki ga lahko v Sloveniji uživamo skozi celo leto, je polno okusov, saj dozori na naraven način. V spomladi nas narava obdari s prvimi jagodami, katerim sledi tudi ostalo jagodičje, poletnih mesecih nas razveseljujejo sočne breskve, marelice fige, slive in jabolka, jeseni in v zimskem času pa lahko posegamo po kakiju, shranjenih jabolkih in hruškah, lupinarjih ter predelanem sadju v obliki kompotov, marmelad in sokov.
Podpora lokalnim pridelovalcem in okolju
Z izbiro lokalno pridelanega sadja neposredno podpiramo slovenske pridelovalce in prispevamo k ohranjanju avtohtonih vrst sadja. Lokalna samooskrba je ključna za prehransko varnost in ohranjanje lokalnega okolja. Z nakupom lokalno pridelanega sadja zmanjšujemo potrebo po uvozu, kar zmanjšuje našo odvisnost od globalnih trgovinskih tokov.
Manjši okoljski vpliv
Ena od pomembnih prednosti lokalno pridelanega sadja je tudi manjši okoljski vpliv. Sadje, ki je pridelano blizu nas, potrebuje manj prevoza, kar pomeni manjše emisije toplogrednih plinov in manjšo porabo fosilnih goriv. S tem pripomoremo k ohranjanju zdravega okolja, ki ga bomo lahko zapustili prihodnjim generacijam.
Ko torej naslednjič izbirate sadje, izberite lokalno – zaradi vas, vaših bližnjih in prihodnosti našega okolja.
Vas zanima več o tematiki?
Kliknite na povezavo.