Slovensko oljčno olje Jasa Cuvee najboljše na severni polobli
Slovensko oljčno olje Jasa Cuvee proizvajalca Jasa Olje je na tekmovanju Olio Nuovo Days 2023 v pariškem hotelu Ritz prejelo nagrado za najboljše ekstra deviško oljčno olje na severni polobli. Na tekmovanju so odličen uspeh dosegli tudi drugi slovenski oljkarji.
Na prestižnem tekmovanju Olio Nuovo Days se je slovensko oljčno olje Jasa Cuvee proizvajalca Jasa Olje uvrstilo v sam vrh, saj je prejelo laskavi naziv najboljšega ekstra deviškega oljčnega olj na severni polobli. Zmagovalca tekmovanja je v prostorih Le Cordon Bleu Paris razglasila ustanoviteljica Olio Nuovo Days Emmanuelle Dechelette.
Uspešnih je bilo tudi 8 drugih slovenskih oljkarjev
Na tekmovanju Olio Nuovo Days 2023 so odličen uspeh dosegli tudi drugi slovenski oljkarji, ki so prejeli nagrade Premium Gold (Extra gold).
- ABRAMI monokultivar Istrska belica
- ALELA mešanica
- AŽMAN FAMILY monokultivar Istrska belica
- JASA monokultivar Istrska belica
- MONTEROSSO GRAND SELECTION mešanica
- MORGAN mešanica
- POLIC ESTATE TRUSKE mešanica
- TERRA CENTURIA monokultivar Istrska belica
- VANJA monokultivar Istrana
- VANJA monokultivar Maurino
Nemudoma pritegnili pozornost širše javnosti
Poleg prestižnega naziva je Jasa Olje dobilo še posebno priznanje, saj bo priznani slaščičarski mojster hotela Ritz ustvaril poseben recept, v katerem bo kraljevalo njihovo nagrajeno olje.
Na majhnem slovenskem prostoru uspeva tako izjemna kakovost
Proizvajalec zmagovalnega oljčnega olja Arsen Jurinčič je svoje vtise ob prejemu nagrade strnil tako: »Ta nagrada je čast tako za nas, ki smo olje pridelali, kot tudi za celotno Slovenijo. To je ogromna promocija in v ponos nam je, da lahko ena taka majhna država, ki ima na vsem svojem prostoru zgolj za »en španski nasad oljk«, proizvede tako izjemno oljčno olje, da se izkaže za najboljše na celotni severni polobli.«
Zgodba o Jasa Olju
Proizvajalec Jasa Olje je svojo dejavnost začel leta 1994, ko so na območju nad Tržaškim zalivom zasadili prvi nasad stotih oljk. Po začetnih izzivih zaradi zmrzali se je trud poplačal in zgodba se je sčasoma prelevila v uspešno, butično oljkarstvo. Danes imajo na enem hektaru površine štiri oljčnike oziroma 300 oljk sort mavrino, belica in leccino.
Ekološka pridelava oljčnega olja
Olja Jasa so pridelana po kriterijih ekološke certificirane proizvodnje, kar pomeni, da uporabljajo izključno organska gnojila. Oljke obirajo ročno ob primerni zrelosti in jih isti dan predelajo v olje, in sicer pri temperaturi, nižji od 27 stopinj Celzija. Lastnik ekološke kmetije Jasa g. Arsen Jurinčič ob tem poudarja: »Že kot mladi predelovalci smo se pred skoraj tridesetimi leti odločili, da damo prednost kvaliteti in ne kvantiteti. Obiranje poteka ročno, posebno skrb pa posvečamo pravilnemu stiskanju oljk in to vedno na dan, ko so oljke obrane. Prav tako smo večkrat letno izpostavljeni kontrolam kakovost s strani certifikacijskih organov.«
Poudarja tudi, da se je potrebno zavedati, da imajo vrhunska oljčna olja določeno vrednost in se ne morejo neposredno primerjati druga z drugim, saj se bistveno razlikujejo po načinu pridelave. Na kmetiji Jasa oljke pobirajo veliko bolj zgodaj, zaradi česar imajo sicer manjši doprinos na eno tono pobranih sadežev, vendar je po drugi strani okus vrhunski in se ohranijo najboljše arome.
Prejemniki številnih priznanj
Svoj trud so doslej okronali že s številnimi priznanji, saj so za svoja olja prejeli tako zlata priznanja kot tudi šampionske nazive v Sloveniji in v tujini. Poleg nedavnega uspeha so še posebej ponosni na uvrstitev med 500 najboljših olj na svetu v svetovnem vodniku FLOS OLEI.
Znate pravilno rokovati z oljčnim oljem?
G. Jurinčič poudari: »Potrebno je čim bolj osveščati ljudi, da je v kuhinji smotrno uporabljati najbolj kakovostna oljčna olja, saj jih imamo lahko zaradi bogate arome dolgo časa. V jedi se jih doda šele na koncu in v zelo majhni količini, saj so izjemno polnega okusa. Oljčno olje je treba tudi hraniti na pravi način, in sicer tako, da ga skrijemo pred svetlobo in ne uporabljamo pri visokih temperaturah. Olje se v jedi dodaja, ko se že nekoliko ohladijo. Potrebno se je zavedati, da se dobra olja uporabljajo kot začimba – ker so tako bogata na okusu.«
Nasvet, kako kakovostno oljčno olje uporabiti v kulinariki
Če želite zares izkusiti aromo oljčnega olja, ga lahko preprosto uporabite tako, da vanj pomakate koščke kruha. Izjemno priljubljeno pa je tudi kombiniranje s kakovostnimi trdimi siri, kot sta na primer sir Tolminc ali Bovški sir, ki nosita tudi zaščiteno označbo porekla. Narezan sir se samo prelije z manjšo količino oljčnega olja in že lahko uživate v bogatosti prepletanja okusov.