Spoznajte Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre
Pridelovalci Ekstra deviškega oljčnega olja Slovenske Istre morajo še posebej paziti v obdobju obiranja plodov. Postopek mora potekati ročno ali s posebnimi mehanskimi pripomočki, ki zagotavljajo čim večjo nepoškodovanost plodov in s tem tudi kakovostnejše olje.
Na severu zamejeno z Italijo, na zahodu z morjem, na jugu s Hrvaško in na vzhodu s Kraškim robom – to je območje, na katerem pridobivajo oljčni nektar po imenu Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre. Da gre res za nadvse posebno vrsto olja, priča dejstvo, da je Slovenska Istra eden najbolj severnih predelov, kjer še uspeva oljka.
Slovensko oljkarsko področje je edinstveno
Med poznavalci se je že davno udomačilo védenje, da gre zaradi podnebnih posebnosti, sestave tal in izbora oljk za izjemno oljkarsko območje. Tako ne preseneča, da je Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre živilo z zaščiteno označbo porekla.
Kaj sploh pomeni izraz deviško oljčno olje
Gre za olje, ki je bilo iz oljke pridobljeno izključno z mehanskimi postopki in ni ne kemijsko ne toplotno obdelano ter ne vsebuje nobenih aditivov. Ekstra deviško oljčno olje pa v sklopu treh kategorij, v katere na osnovi senzoričnega ocenjevanja in kemijske analize razvrščamo deviška olja, predstavlja najvišjo, torej najbolj kakovostno kategorijo.
Olje iz oljke istrska belica
Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre je torej izjemno zdravo olje, ki mu skrbno določen način pridelave in skladiščenja podeli posebej visoko vsebnost antioksidantov, poimenovanih biofenoli. K temu največ prispevajo v optimalni zrelosti obrani plodovi istrske belice, ki je mora biti v vsakem olju z zaščiteno označbo porekla vsaj trideset odstotkov. Prav biofenoli so tisti, ki dajejo olju značilen grenek in pikanten okus, zaradi katerega je tako visoko cenjeno tudi z gurmanskega vidika.
Način pridelave je skrbno določen
Vsaka oljka je sicer produkt oljarjeve celoletne skrbi in truda, a pridelovalci Ekstra deviškega oljčnega olja Slovenske Istre morajo še posebej paziti v obdobju obiranja plodov. Postopek mora potekati ročno ali s posebnimi mehanskimi pripomočki, ki zagotavljajo čim večjo nepoškodovanost plodov in s tem tudi kakovostnejše olje. Večina zemljišč oljčnikov v Slovenski Istri je takih, da je strojno obiranje na njih tako ali tako ovirano, če ne dejansko onemogočeno. To pa v praksi pomeni manj poškodb na oljkah in boljši končni produkt.
»Kemijski parametri kakovosti za naša olja z zaščiteno označbo porekla so natančno določeni in ostrejši kot tisti, ki veljajo za ostala ekstra deviška oljčna olja,« zagotavlja Danilo Markočič, predsednik Društva oljkarjev Slovenske Istre. »Kot najpomembnejšega med njimi bi izpostavil nižjo vsebnost prostih maščobnih kislin. Za ekstra deviška oljčna olja nasploh velja, da smejo vsebovati do 0,8 odstotka takih kislin, medtem ko jih sme Ekstra deviško olje Slovenske Istre vsebovati največ 0,3 odstotka! Poleg tega mora dosegati višjo organoleptično oceno, kot je potrebna za druga ekstra deviška oljčna olja. Za Ekstra deviško olje Slovenske Istre je bilo določeno, da mora biti ocena višja ali enaka 7. Olja s tako oceno so primerno sadežna, grenka in pikantna, kar je značilnost vrhunskih olj.«
Certifikacijski organi izvajajo redne kontrole
Za preverjanje teh visoko zastavljenih ciljev skrbi reden in zanesljiv postopek kontrole. Vsak pridelovalec ali skupina proizvajalcev, ki se prijavi na proces zunanje kontrole, mora najprej vpeljati svojo lastno notranjo kontrolo. Zunanjo kontrolo izvajajo certifikacijski organi, ki jih imenuje Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Certifikacijski organi zunanjo kontrolo izvajajo vsaj enkrat letno.
Kako najbolje uporabiti Ekstra deviško olje Slovenske Istre?
Za popoln izkoristek njegove visoke vsebnosti biofenolov bo najbolje, da ga dodamo hladnim oziroma gotovim jedem. Oljčno olje spada med tista olja, ki dopuščajo najvišjo toplotno obdelavo do 220 stopinj.