Zakaj izbrati slovenske ribe?
Odločitev za slovenske ribe je modra tako z vidika njihove hranilne sestave kot zaradi kratke poti do vašega krožnika. Preverite nasvete glede uživanja rib, smernice, kako prepoznati njihovo svežino, ter se seznanite s ključnimi nasveti za varno rokovanje.
Ribe imajo po mnenju prehranskih strokovnjakov izredno pomembno mesto v prehrani, saj slovijo po izredno ugodni hranilni sestavi in so bogat vir visokovrednih beljakovin, vitaminov in mineralov. Zaradi specifičnega mesa z malo vezivnega tkiva predstavljajo kakovosten in uravnotežen obrok, njihovo uživanje pa je še posebej priporočljivo v kombinaciji z zelenjavo. Ribe izstopajo tudi z vidika vsebnosti esencialnih omega-3 maščobnih kislin, ki so med drugim izrednega pomena za zdravje srca.
Nasveti glede uživanja rib
Prehranski strokovnjaki priporočajo uživanje rib enkrat do dvakrat tedensko. Zlasti manjše ribe je priporočljivo zaužiti s kostmi vred, saj so tako bogat vir vitamina D, kalcija in fosforja. Morske ribe so med drugim dragocene tudi zaradi visokih vrednosti joda in selena. Količina maščob v ribah je različna glede na vrsto rib, zato v prehrani poskrbite za raznoliko izbiro sladkovodnih in morskih rib. Ribe je priporočljivo uživati predvsem kot zamenjavo za rdeče meso in mesne izdelke.
Zakaj izbrati slovenske ribe?
Z izbiro slovenskih rib lahko zadostite številnim prej omenjenim kriterijem, saj jih lahko dobite kar najbolj sveže in s preverjenim poreklom. Prednost so kratke transportne poti ter možnost neposrednega nakupa pri ponudnikih. Za vas smo povprašali slovenske ribiče, ribogojce in gojitelje školjk ter pripravili seznam ponudnikov slovenskih rib.
Poskrbite za varno uživanje rib
Pri rokovanju z ribami, ki veljajo za hitro pokvarljivo živilo, je potrebna dodatna previdnost. Priporočamo kupovanje rib od preverjenih dobaviteljev, pri katerih lahko pridobite informacije o njihovem poreklu in svežini. Pomembno je, da smo pri nakupu svežih rib pozorni, da so shranjene na primerni temperaturi, na primer v hladilni vitrini ali na ledu. Izognimo se nakupu zamrznjenih rib, če je embalaža poškodovana ali raztrgana.
Ribe doma takoj shranimo v hladilnik (do 5 °C) ali jih zamrznemo (-18 °C), pri čemer jih shranimo na polici hladilnika tako, da se ne dotikajo drugih živil. Zamrznjeno ribo vedno odtaljujemo v hladilniku (4 °C) ali pod mrzlo tekočo vodo v originalni embalaži, pri čemer čas odtaljevanja prilagodimo teži ribe. Nikoli jih ne odtaljujemo na kuhinjskih površinah pri sobni temperaturi.
Ribo je potrebno zadostno toplotno obdelati, prav tako pa moramo biti pozorni, da pri serviranju gotove ribe ne uporabljamo istega pribora in krožnikov kot za surovo.
Kako prepoznamo sveže ribe?
Svežino rib je mogoče prepoznati po več kriterijih. Izredno pomemben je njihov vonj, ki ne sme biti preveč izrazit. Dlje časa kot mine od ulova, intenzivnejši je vonj ribe. Prav tako bodite pozorni na oči, ki so pri sveži ribi močno izbuljene, čvrste, beločnice in leče pa so prozorne. Motne oči nakazujejo, da je riba manj sveža. Prav tako je dobro pogledati škrge, ki so pri sveži ribi živo rdeče in rahlo vlažne. Tudi površina ribe mora biti svetle barve, koža mora biti napeta, luske pa se morajo čvrsto prilegati telesu.