Zakaj je najbolje uživati slovenski med kontrolirane kakovosti?
Med že od nekdaj velja za posebno darilo narave, o čemer pričajo tudi besede grškega matematika in misleca Pitagore: “Če ne bi dnevno užival medu, bi umrl štirideset let prej.” To čudovito sladko živilo so že v starih civilizacijah uporabljali kot hranilo in kot zdravilo. V Sloveniji je najbolj zdravo uživati slovenski med kontrolirane kakovosti.
Ko uživamo med, je pomembno, da je iz okolja, v katerem živimo. Tako vase ne vnašamo snovi, ki so našemu organizmu tuje. Med namreč vsebuje tudi cvetni prah rastlin, na katerih so čebele nabirale osnovno surovino, pa tudi drug cvetni prah, ki pride vanj na posreden način. Če vnašamo v telo snovi iz tujega okolja, je veliko več možnosti, da se pojavi alergija.
Slovenski med slovi po kakovosti
A to je samo začetek niza razlogov za uživanje slovenskega medu. Mnogo potrošnikov ne ve, da so enotni standardi medu za vse članice EU nižji od teh, ki veljajo za slovenske čebelarje. Na primer: najvišja dovoljena količina hidroksimetilfurfurala (HMF), ki je kazalnik svežine medu, je po evropskih predpisih 40 enot, medtem ko ga slovenski med, označen z zaščiteno geografsko označbo, ne vsebuje več kot 15 enot, pogosto pa precej manj.
Sledljivost slovenskega medu gre vse do imena čebelarja
Naslednja velika prednost medu slovenskega čebelarja je, da ni prepotoval dolgih razdalj. Zmnožek prav teh velikih razdalj, pogosto nepravilnega skladiščenja in mešanja medu z raznih delov sveta predstavljajo znatno nevarnost, da se končnemu produktu zmanjša kakovost. In ga je treba vsekakor vračunati v samo na prvi pogled nizko ceno cenenega medu.
V korist uživanju domačega medu govori tudi dejstvo, da slovenski čebelarji zagotavljajo njegovo sledljivost. Na nalepki je namreč tudi naslov čebelarja, ki je med pridelal, na uvoženih pa pogosto piše le, da gre za mešanico različnih vrst medu. Kot znak posebne zaveze potrebam potrošnika so slovenski čebelarji zaščitili slovenski med z zaščiteno geografsko označbo.
Čebele so nepogrešljive za našo prehrano in prihodnost
Čebeli kot glavni opraševalki se lahko zahvalimo za bogat izbor sadja in zelenjave v naši prehrani, kakor tudi za raznovrstnost v naravi. Ko boste naslednjič kupovali med, ga kupite pri slovenskem čebelarju, kajti s tem ne boste kupili samo zdravja, ampak boste aktivno poskrbeli tudi za opraševanje in s tem celostno zdravje okolja, v katerem živite.
Kje dobiti kakovosten med?
Pobrskajte po našem Zemljevidu ponudnikov lokalne hrane, kjer lahko izberete tudi vrsto medu, ki ga želite.
Veste, kako nastane med?
Za postopek zorenja te naravne sladke snovi poskrbijo čebele. Nektar (ali mano) v panj prinesejo delavke in ga predajo mladim čebelam, ki z različnimi postopki sušijo medičino. Ko se ta zgosti, jo odložijo v celico, kjer med naprej dozoreva. Za ostale postopke poskrbi čebelar. Pri odvzemanju se skrbni čebelarji vselej zavedajo, da so s točenjem medu čebelam odvzeli hrano, ki je potrebna za preživetje družine. Zato poskrbijo za krmljenje čebel, če paša poneha. Ena čebelja družina namreč za svoje potrebe porabi od 80 do 100 kilogramov medu.